Answer:
it takes light approximately 0.25 minutes to travel from the Sun to Neptune.
Step-by-step explanation:
The distance from Neptune to the Sun is 30.0 times farther than from the Earth to the Sun, so it's 30.0 * 93 million miles = 2,790 million miles.
The speed of light is approximately 186,282 miles per second, so it takes light approximately 2,790 million miles / 186,282 miles/second = 14.97 seconds to travel from the Sun to Neptune.
Since there are 60 seconds in a minute, this is equivalent to 14.97 seconds / 60 seconds/minute = 0.25 minutes.
So, The distance from Neptune to the Sun is 30.0 times farther than from the Earth to the Sun, so it's 30.0 * 93 million miles = 2,790 million miles.
The speed of light is approximately 186,282 miles per second, so it takes light approximately 2,790 million miles / 186,282 miles/second = 14.97 seconds to travel from the Sun to Neptune.
Since there are 60 seconds in a minute, this is equivalent to 14.97 seconds / 60 seconds/minute = 0.25 minutes.
so it takes light approximately 0.25 minutes to travel from the Sun to Neptune.