21.4k views
2 votes
Help me solve this one.

Help me solve this one.-example-1
User Fidd
by
8.4k points

1 Answer

7 votes

Answer:1 rose bush costs $11.50

1 geranium costs $9.50

Explanation:

4 rose bushes 3 geraniums = $74.50

7 rose bushes 2 geraniums = $99.50

8 rose bushes 6 geraniums = $149

21 rose bushes 6 geraniums = $298.50

13 rose bushes = $149.50

1 rose bush = $11.50

3 geraniums =$74.50-($11.50x4) = $28.50

1 geranium = $9.50

User Luke Chambers
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories