56.6k views
4 votes
So you have $9 and 12 candy bars what is your unit rate?​

User OneManRiot
by
6.8k points

1 Answer

5 votes

Answer: $0.75 per bar

Step-by-step explanation: To find the unit price for this, we need to either divide the bars by money or set up a proportion. So, 9 ÷ 12 = 0.75. The proportion would look like this:


(9)/(12) = (x)/(1)

You'd cross multiply the 9 * 1 to get 9 then divde by 12. Either way, we should have gotten $0.75. To check if we are right, we multiply the unit price times the total amount of that item. So, 0.75 * 12 = 9, which makes this statement true. I hope this helped!

User Danchoys
by
7.5k points