Answer: $0.75 per bar
Step-by-step explanation: To find the unit price for this, we need to either divide the bars by money or set up a proportion. So, 9 ÷ 12 = 0.75. The proportion would look like this:

You'd cross multiply the 9 * 1 to get 9 then divde by 12. Either way, we should have gotten $0.75. To check if we are right, we multiply the unit price times the total amount of that item. So, 0.75 * 12 = 9, which makes this statement true. I hope this helped!