170k views
1 vote
Sally wants to but a pair of shoes that cost $48. When she get to the store she finds out that they are on sale for 20% off. how much will she pay for the shoes after the discount? Show all your work.

2 Answers

4 votes

Answer:

$38.4

Explanation:

In other words, a 20% discount for a item with original price of $48 is equal to $9.6 (Amount Saved). - Note that to find the amount saved, just multiply it by the percentage and divide by 100.

$48 - $9.6 (amount saved) = $38.4

User Wimpey
by
7.6k points
4 votes
Multiply cost and percentage to find how much is being taken off.

48(.20) = 9.6

Subtract the amount taken off from the original price.

48 - 9.6 = 38.4

She will pay $38.40 for the shoes.
User N D
by
6.6k points