166k views
2 votes
Office Bargains sells 150 pens for $7.50. What is the price per pen? $ per pen

2 Answers

4 votes

Answer:

To find this, you just want to divide 7.50 by 150.

Take note that since were looking for how much each individual pen costs, 7.50 with come first in the equation, as shown:

7.50/150 = 0.05

Each Pen Costs 5 cents each!

Explanation:

Hope it helps! =D

User Sadidul Islam
by
7.6k points
5 votes

Answer:

5 cents each

Explanation:

to find out how much each pen costs, you would divide the total price(7.50) by the number of pens(150) to get to the price for each pen ($0.05)

User Roshin Jay
by
7.2k points