menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Erin was shopping and saw that 30oz of milk cost $2.45. Calculate the unit price for 1 oz of milk. $____
asked
Feb 7, 2024
68.5k
views
0
votes
Erin was shopping and saw that 30oz of milk cost $2.45. Calculate the unit price for 1 oz of milk. $____
Mathematics
high-school
Josh Poley
asked
by
Josh Poley
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Divide price/oz to get answer
2.45/30 = 0.08
Unit price for 1oz of milk is roughly $0.08
Karolyn
answered
Feb 11, 2024
by
Karolyn
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 9, 2017
213k
views
What is unit price of a jar 30oz cosr 3.49 to nearest ten?
Fervus
asked
Mar 9, 2017
by
Fervus
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
213k
views
asked
Apr 11, 2019
228k
views
A nontoxic furniture polish can be made by combining vinegar and olive oil. The amount of oil should be three times the amount of vinegar. How much of each ingredient is needed in order to make 30oz of
Deep Sharma
asked
Apr 11, 2019
by
Deep Sharma
8.3k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
228k
views
asked
Aug 15, 2021
212k
views
Which is a better deal? Brand A $3.75 for 20oz Brand B $4.50 for 30oz
ThreeCheeseHigh
asked
Aug 15, 2021
by
ThreeCheeseHigh
8.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
212k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org