Answer:
To calculate and display how much liters of water can store in a water tank that is 4m long, 2.5m wide and 1.5m tall, you can use the formula V = lbh, where V is the volume, l is the length, b is the width and h is the height. In this case, V = 42.51.5 = 15 cubic meters. As 1 cubic meter = 1000 liters, the tank can store 15,000 liters of water.