214k views
3 votes
24.a) A water tank is 4m long, 2.5m wide and 1.5m tall. Wap to calculate and display how much liters of water can store in the tank. [ hint: 1 cubic meter = 1000 liters] [v=1*b*h] [4]​

1 Answer

5 votes

Answer:

To calculate and display how much liters of water can store in a water tank that is 4m long, 2.5m wide and 1.5m tall, you can use the formula V = lbh, where V is the volume, l is the length, b is the width and h is the height. In this case, V = 42.51.5 = 15 cubic meters. As 1 cubic meter = 1000 liters, the tank can store 15,000 liters of water.

User Jeewan
by
7.2k points