91.9k views
5 votes
PLS HELP AND SHOW WORK

the humane society receives $45 for each dog that is adopted. if they spent $920 on supplies, how much profit will they make if they have 24 dogs for adoption? Write a linear equation and solve.

User Kuf
by
7.8k points

2 Answers

2 votes

Answer:24 x 45 = 1080

Explanation:

User Roseanne
by
7.5k points
1 vote

Answer: 160

Step-by-step explanation:45 x 24 = 1080

1080 -920 = 160