94.1k views
1 vote
A train running at the speed of 60 km/hr crosses a pole in 9 seconds. What is the length of the train?

User Kristell
by
7.0k points

2 Answers

4 votes

Answer:

Length of the train shold be 75m

Explanation:

User Alex Harrison
by
6.7k points
5 votes

Answer:

The length of the train can be calculated using the formula:

Length of the train = Speed x Time / 2

Where,

Speed = 60 km/hr = 60 x 1000/60 = 1000 m/min

Time = 9 sec = 9 / 60 min = 0.15 min

So,

Length of the train = 1000 x 0.15 / 2 = 75 m

Therefore, the length of the train is 75 meters.

User Xudifsd
by
6.6k points