Answer:
The length of the train can be calculated using the formula:
Length of the train = Speed x Time / 2
Where,
Speed = 60 km/hr = 60 x 1000/60 = 1000 m/min
Time = 9 sec = 9 / 60 min = 0.15 min
So,
Length of the train = 1000 x 0.15 / 2 = 75 m
Therefore, the length of the train is 75 meters.