28.5k views
1 vote
A hose fills a hot tub at a rate of 3.76 gallons per minute. How many hours will it take to fill a 286-gallon hot tub?

User Mu Qiao
by
7.0k points

1 Answer

5 votes

Answer:

93.75min

Explanation:

Solution:

The rate of fill up is, Rate = 3.2 Gallons / minute = 3.2 g/min

The hut tub volume is 300 Gallons

You can set up this problem as follows:

Every 3.2 gallons require 1 minute, How many minutes 300 gallons require?

3.2 g 1min

300 g ? min = (300 gallons x 1min/ 3.2 gallons)=(300/32)min

= 93.75 min

or simply the number minutes is the time required (T) the rate is (R) and the volume is (V)

such that T=V/R= (300g/3.2 g/min)= 93.75 min

There is no conversion of units in this problem, but manipulation of units

User Arturhoo
by
7.1k points