Answer:
10 years
Explanation:
principal = 6000
int = 7.5% annual compounding CONTINUOUSLY = everyday
so every day of the year he gets 7.5% / 365
so annual effective rate =7.7876%
so to get to 12500 it'll take t years
12500 = 6000* (1+ 7.7876% )^t
2.0833=1.077876^t
solve for t
approximately 10 years