Answer:
2.1 seconds
Explanation:
Note we are told that d = -2x² + 10, where d is distance (in feet) and x is time (in seconds).
After how many seconds is the skateboarder 1 ft from the bottom of the hill? => What is x when d=1?
To do this, sub 1 in for d and solve for x:
d = -2x² + 10
1 = -2x² + 10
-9 = -2x²
4.5 = x²
x =
≈ 2.12132