225k views
2 votes
Jamie spent a total of $11.60 on 5 identical pens and a ruler. A ruler cost $1.30 less than a pen. How much did each pen cost?

User BigBlueHat
by
8.8k points

1 Answer

7 votes

Answer: $2.15

Step-by-step explanation: Let x represent the price of a pen.

5x + (x - 1.30) = 11.60

6x - 1.30 = 11.60

6x = 12.90

x = 2.15

User Ebin Sebastian
by
7.8k points

No related questions found