58.8k views
5 votes
You buy 1 box of dog food and 2 cans of cat food for $23. Your friend buys 2 boxes of dog food and 1 can of cat food for $22. What is the cost of each box of dog food? of each can of cat food? Please answer this ASAP

User Javiyu
by
7.0k points

1 Answer

5 votes
Dog food = 7$
Cat food = 8$

(1 box of dog food + 2 cans of cat food = 7+8+8 = $23)

(2 boxes of dog food + 1 can of cat food = 7+7+8 = $22)
User Alexgophermix
by
7.6k points