30.9k views
3 votes
Bob buys some apples for $16.50. If bob buys 4.4 pounds of apples, what is the price per pound

User Julesbou
by
8.3k points

1 Answer

2 votes

Answer: The price per pound of apples is $3.75.

Explanation:

User Dominik
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories