87.7k views
5 votes
If 5 pounds of pecans cost $41.75, how much would one pound of pecans cost? Round to the nearest cent.

User Tinggo
by
7.3k points

2 Answers

3 votes

Answer:

8.35

Explanation:

divided 5 by 41.75. trust

User DanaJ
by
7.6k points
3 votes

Answer:

$8.35

Explanation:

One pound of pecans would cost approximately $8.35, rounded to the nearest cent. To find this, divide the total cost by the number of pounds: $41.75 รท 5 pounds = $8.35 per pound.

User Napfernandes
by
7.8k points