Answer:
sample containing only BaCl2
and NaCl
is dissolved in 50 mL
of distilled water. Titrating with 0.07916 M
AgNO3
requires 19.46 mL
to reach the end point. What is the weight percent of BaCl2
in the sample? (Molar mass of BaCl2=208.232 gmol−1
and Molar mass of NaCl=58.4425 gmol−1
)
The way I did it was ;
0.1036g of sample contained 266.6745 Molar mass of BaCl2
and NaCl
i.e. 0.1036g of sample= 266.6745 of substance
x g = 208.232 of BaCl2
only
x g=(0.1036*208.232)/266.6745
=0.08089 g
Where 0.08089 g is the mass of BaCl2
present in the sample.
Weight % = (0.08089/0.1036)*100%
= 78%
I don't know if I'm correct.
what is the correct solution to the assignment please?