Answer: First, calculate the total value of the shares after the price fall to $80:
value = 200 shares * $80/share = $16,000
Then, calculate the amount of money borrowed:
borrowed = $14,000 / (1 - margin requirement)
= $14,000 / (1 - 0.20)
= $14,000 / 0.80
= $17,500
Finally, calculate the percentage return on investment:
return = (value - borrowed) / borrowed * 100%
= ($16,000 - $17,500) / $17,500 * 100%
= -6.06%
The return on investment is -6.06%, meaning that the investment lost 6.06% of its value.
Explanation: