92.4k views
2 votes
a jogger on a circular track that has a radius of 0.250 km runs a distance of 1.00 km. what angular distance does the jogger cover in (a) radians and (b) degrees?

User Rosey
by
7.5k points

1 Answer

2 votes

The radius of the circle (r)=0.25 kmLInear distance (S)=1 km(a)Now the angular distanceθ=Srθ=10.25θ=4 rad(b)Now,π rad=180∘1 rad=180π∘Thereforeθ=(4 rad)180∘π radθ=229.183∘

User Greepow
by
6.3k points