Answer:
A ≈ 83.34 cm²
Explanation:
the area (A) of the sector is calculated as
A = area of circle × fraction of circle
= πr² × ( r is the radius of the circle )
= 3.14 × 7² × ( cancelling by 15 )
=
≈ 83.34 cm² ( to the nearest hundredth )
7.8m questions
10.4m answers