The velocity of Sam can be calculated by dividing the distance he covered by the time it took to cover the distance:
v = d / t
where d = 200m, t = 5 minutes = 5 * 60 = 300 seconds
v = 200 / 300 = 0.67 m/s
So Sam's velocity was 0.67 m/s North.
7.7m questions
10.3m answers