1.8k views
2 votes
Tumor is injected with 0.92

grams of Iodine-125. After 1 day, the amount of Iodine-125 has decreased by 1.15%
.


Write an exponential decay model with A(t)
representing the amount of Iodine-125 remaining in the tumor after t
days. Enclose arguments of the function in parentheses and include a multiplication sign between terms. For example, c*ln(t)
.



Then use the formula for A(t)
to find the amount of Iodine-125 that would remain in the tumor after 8.5
days. Round your answer to the nearest thousandth (3 decimal places) of a gram.

User ApathyBear
by
7.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

A(t) = 0.92e^(-0.0115t)

The amount of Iodine-125 that would remain in the tumor after 8.5 days is 0.58 grams.

Explanation:

A(t) = 0.92e^(-0.0115t)

To find the amount of Iodine-125 that would remain in the tumor after 8.5 days, we can plug in 8.5 for t in the exponential decay model:

A(8.5) = 0.92e^(-0.0115 * 8.5) = 0.92e^(-0.097875) = 0.92 * 0.9079 = 0.832

So, the amount of Iodine-125 that would remain in the tumor after 8.5 days is approximately 0.832 grams.

User Faizan Mubasher
by
7.3k points