Answer:
Explanation:
before the discount is $25
tax rate 7.5%
set books price as X
X×(1+7.5%) = 25
X = 23.25
lets say the subtotal price already apply the discount rate
(X×(1-12%))×(1+7.5%)=25
x= 26.42
no answer match you given
7.8m questions
10.4m answers