150k views
3 votes
Students deliver newspapers and magazines to houses.

One day, they have to deliver 875 newspapers and 1200 magazines.

Each student can deliver either 35 newspapers or 50 magazines in 1 hour.
Each student can only work for 8 hours.
Work out the minimum number of students needed

User Voddan
by
6.8k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Explanation:

To determine the minimum number of students needed, we need to first determine how many newspapers and magazines each student can deliver in total (over 8 hours).

Each student can deliver 35 newspapers + 50 magazines = 85 newspapers + magazines per hour.

In 8 hours, each student can deliver 85 newspapers + magazines/hour * 8 hours = 680 newspapers + magazines.

Now, we can divide the total number of newspapers and magazines to be delivered by the number of newspapers and magazines each student can deliver in 8 hours:

875 newspapers + 1200 magazines = 2075 newspapers + magazines

2075 newspapers + magazines / 680 newspapers + magazines/student = 3 students.

Therefore, the minimum number of students needed to deliver 875 newspapers and 1200 magazines is 3 students.

User SuperUntitled
by
7.4k points