62.0k views
3 votes
Calculate the concentration for the following pH: pH = 13.8

A) [H3O+] = 1.0 x 10-4 M


B ) [H3O+] = 1.0 x 10-14 M


C) [H3O+] = 1.6 x 10-4 M


D) [H3O+] = 1.6 x 10-14 M

2 Answers

1 vote
The concentration for the given pH is [H3O+] = 1.0 x 10-14 M.
User Vinit Dabhi
by
7.4k points
3 votes
The pH of a solution is defined as the negative logarithm of the hydrogen ion (H+) concentration. So, pH = -log[H3O+].

To calculate the concentration for a given pH, we can reverse the process and use the exponential function:

[H3O+] = 10^(-pH) = 10^(-13.8) = 1.0 x 10^(-14) M

So, the concentration for a pH of 13.8 is [H3O+] = 1.0 x 10^(-14) M.

Answer: D) [H3O+] = 1.6 x 10-14 M
User Ben Osborne
by
7.5k points