46.2k views
4 votes
SHOW WORK! PLEASE EXPLAIN! Thank you

SHOW WORK! PLEASE EXPLAIN! Thank you-example-1
User IsaacHerb
by
7.7k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Below

Explanation:

Calculate the unit price of $ per ounce of the 4 options to find the smallest

$2 / 4 = .50 per ounce

4.25 /8 = .53

6/12 = .50

6.75/18 = .375 per ounce <=====cheapest

User Zabop
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories