33.8k views
4 votes
How much work is done in lifting a 60.0 kg crate a vertical distance of 10.0 m at a

constant velocity?

User Wrosecrans
by
6.8k points

1 Answer

7 votes

Formula for work:


w=Fd

work(measured in joules) = force(measured in newtons) * distance(measured in meters)

Formula for force:


F=ma

force(measured in newtons) = mass(measured in kilograms) * acceleration(measured in m/s^2)

__________________________________________________________

Given:


m=60kg


d=10m


a=9.8m/s^2


w=?

__________________________________________________________

Finding force:


F=ma


F=60*9.8


F=588N

__________________________________________________________

Finding work:


w=Fd


w=588*10

__________________________________________________________

Answer:


\fbox{w = 5880 Joules}

User AMDI
by
7.9k points