2.3k views
0 votes
Which rate is the best deal on a box of cereal? Hint: Think about which deal is the cheapest. Answers include (A.$3.20 for 20 ounces B.$4.50 for 25 ounces C.$5 for 40 ounces) (no need to help anymore)

User Calinaadi
by
6.0k points

1 Answer

4 votes

Answer: C; $5 for 40 ounces

Step-by-step explanation: To find the lowest cereal amounts, we need to find the unit price. To find the unit price, you ALWAYS divide the price by the amount. In this case, we need to divide the money by the ounces. So, the prices for each (in cents) are:


(3.20)/(20) = 0.16


(4.50)/(25) = 0.18


(5)/(40) ≈ 0.13 (0.125)

So, the decimals are the prices (in cents) and the last one was 0.125, but we need to round up to the nearest cent. This would be $0.13. This makes the 40 ounces of cereal for $5 the cheapest of the 3 deals. I hope this helped!

User Karthik SWOT
by
7.3k points