38.1k views
2 votes
The interior angles of a pentagon (5 sides) are in the ratio 4:5:6:7:5. Find each angle of the polygon

1 Answer

3 votes

Answer: The interior angles of the Pentagon are 80° , 100° , 120° , 140° and 100°.

Step-by-step explanation:

Let the angles of the Pentagon be 4x, 5x, 6x, 7x and 5x.

Let 'n' be the number of sides.

In a regular Pentagon, sum of interior angles = (2n - 4) × 90°

= ( 2 × 5 - 4) × 90°

= 6 × 90°

= 540°

Acc. to the ques.

=> 4x + 5x + 6x + 7x + 5x = 540°

=> 27x = 540°

=> x = 540° / 27

=> x = 20°

The interior angles of the given Pentagon -

1) 4x = 4 × 20° = 80°

2) 5x = 5 × 20° = 100°

3) 6x = 6 × 20° = 120°

4) 7x = 7 × 20° = 140°

5) 5x = 5 × 20° = 100°

I hope it helps

User Inquiring Minds
by
7.2k points