Answer:
The value of θ can be found by solving the equation 2tan2θcos2θ = 1. Using the identities tan2θ = (1 - cos2θ)/(1 + cos2θ) and cos2θ = (1 - tan2θ)/(1 + tan2θ), we get 1 = 2/(1 + cos2θ). Solving for cos2θ gives cos2θ = -1, which implies that tan2θ = 1. Thus, the value of θ is 45°.