139k views
18 votes
Eggs are packaged by the dozen. if a dozen eggs cost $1.20, what is the unit price per egg?

2 Answers

9 votes

Answer:

Price divided by quantity

that equation will make unit price a heck of a lot easier to remember

in this case, the quantity is 12. The price is 1.20. So, divide 1.20 by 12, and you get 10 cents per egg.

The unit price is .10 cents per egg.

User Jason Silberman
by
4.7k points
6 votes

Answer:

$0.10

Explanation:

$1.20 divided by 12

User Spamdark
by
5.1k points