63.4k views
0 votes
The price for peaches at Smith’s Grocery is usually $3.60​ per pound. This week, the peaches are on sale and the price for peaches is 20%​ less than usual. What is the price per pound of peaches this week?

User Gerasalus
by
7.4k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$2.88

Explanation:

formula → 3.6 × (1 - 20%)

→ 3.6 × (1 - 0.2)

calculate sum or difference

→ 3.6 × 0.8

→ = 2.88

User Fer
by
7.7k points