Time taken = 3 hours
Further explanation
Given
speed : 75 mph
distance : 225 miles
Required
time taken
Solution
An equation of constant velocity motion

d = distance = m
v = speed = m / s
t = time = seconds
Input the value :
t = d : v
t = 225 miles : 75 miles/hour
t = 3 hours