2.8k views
3 votes
A loss of 15% is incurred by selling an article at Rs 10200. At what price should one sell it in order to make a profit of 15%?

User AnnieMac
by
6.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:

13800

Explanation:

First we suppose the cost price is X, so 15%x is lost

x-15%x=10200

85%x=10200

x=12000

Now want 15% profit, so 100%+15%=1.15

12000x1.15=13800

User Luchonacho
by
6.7k points