138k views
16 votes
Dean is comparing prices on ground beef. Store A is selling 5 pounds of ground beef for $23.49. Store B is selling 8 pounds of ground beef for $36.96. Which store is offering the better deal on ground beef? Show work

User Gander
by
8.2k points

1 Answer

11 votes

Answer:

Store B

Explanation:

First you need to set up an equation for each store

Store A (you have 5 pounds of something sold at $x per pound. which together totals $23.49)


5x=$23.49

Store B (you have 8 pounds of something sold at $x per pound. which together totals $36.96)


8x=36.96

Then you want to isolate the x for each equation to find the price per pound. You do this by diving each total cost, by how many pounds that you get.

Store A: $23.49/5 pounds= $4.698

Store B: $36.96/ 8 pounds = $4.62

This gives you a price per pound, so B is the correct answer because B is $0.07 cheaper per pound, giving you the better deal.

User David Ruttka
by
7.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.