206k views
0 votes
By selling a stool for Rs. 67.50, a carpenter loses 10 %. How much percent would he gain by selling it for Rs 82.50?

User WeiHao
by
7.0k points

2 Answers

3 votes

Answer:

The carpenter would gain 10% profit.

Explanation:

67.5 is 90% of 75.

82.50 is 110% of 75.

User Taynguyen
by
7.6k points
3 votes

Answer:

Rs. 7.50

or a gain of 10%

Explanation:

Let x be the price of the stool

10% = 10/100 = 0.10

Loss = 0.1x

Selling price at 10% loss = x - 0.1x = 0.x

We are given this sale price is 67.50

So

0.9x = 67.50

x = 67.50/0.9 = 75

If he sells it at 82.50, the profit would be 82.50 - 75 = 7.5

This would represent a gain of 7.5/75 x 100 percent

= 10%