195k views
4 votes
Derrick would like to explore his area. He estimates that his walking speed is 3.5 mph in the difficult terrain he has been given. If Derrick leaves at around 12 pm, and the sun sets at 4:45 pm, how far can he explore and still make it back by sunset?

User Friol
by
7.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

16.625 miles

Explanation:

The time elapsed between 4:45 pm and 12 noon is 4 hours and 45 minutes

45 minutes is equivalent to 45/60 = 0.75 hour

Total elapsed time = 4.75 hours

At a speed of 3.5 mph the distance that can be covered

= 3.5 x 4.75 = 16.625 miles

User IkiK
by
7.0k points