83.6k views
0 votes
ms. lee is shopping for a new electric warer heater. brand A cost $575 and uses 442 kiliwatt- hours per month. brand B cost $651 and uses 397 kiliwatt-hours per month. if electricity costs $0.17 per kilowatt-hour, how much would ms. lee save on electricity per month by buying brand B

1 Answer

5 votes

Answer:

7.65

Explanation:

Brand A:

442(times)0.17=75.14 each month

Brand B:

397(times)0.17=67.49 each month

75.14-67.49=7.65

Ms.Lee would save 7.65 each month with brand B

User Iurii Tkachenko
by
7.3k points