93.4k views
4 votes
A 2-yard piece of aluminum wire costs $13.50. What is the price per foot?

User DvdG
by
7.7k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Explanation:

What is the relation between yard and feet?

The value of one yard is equal to 3 feet.

That is given by,

1 yard=3ft.

We have 2 yards piece of aluminum wire

Firstly, we have to find the cost for 2 pieces of wire.

2x3=6

The cost is 13.80

13.80/6=2.5.

Therefore the price per foot will be $2.5.

User Dunsin Olubobokun
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories