93.4k views
4 votes
A 2-yard piece of aluminum wire costs $13.50. What is the price per foot?

User DvdG
by
6.7k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Explanation:

What is the relation between yard and feet?

The value of one yard is equal to 3 feet.

That is given by,

1 yard=3ft.

We have 2 yards piece of aluminum wire

Firstly, we have to find the cost for 2 pieces of wire.

2x3=6

The cost is 13.80

13.80/6=2.5.

Therefore the price per foot will be $2.5.

User Dunsin Olubobokun
by
7.2k points