88.0k views
2 votes
Adam buys a 3.5-oz container of mealworms for $8.75. Marco buys a 3.75-oz container of mealworms for $9.78. which container is the better deal.

User Cristal
by
7.0k points

1 Answer

2 votes

Answer:

3.75 ounces for $9.78

Explanation:

8.75/3.5 = 2.5

9.78/ 3.75 = 2.068

We just found the unit rate or the cost for 1 ounce. The 9.78 is a better choice.

User Valentino Ru
by
8.0k points