192k views
2 votes
What is the price of a pair of jeans that was $52.41 and 6% tax was added to it? *Remember, when dealing with money, you need to have only 2 decimal places. Please round money to the nearest hundredths place*

The sales tax on a $20,833 car is $1375. What is the sales tax rate?








What is the discount and sale price of an $84 item that has been discounted at 8.33%?






A fancy dinner for your family cost $77.48 and a 15% tip was added on top of that, how much was your total bill?







What is the simple interest on $3,707 borrowed for 30 months at 12%?



SHOW ALL YOUR WORK AND YOU GOT THE ANSWER

User Ahmer
by
7.0k points

2 Answers

4 votes

Answer:

Explanation:

hi

User Brichins
by
7.1k points
1 vote
1.)
Before tax $52.41
Tax Rate: 6%
Math Tip: Add 100% to 6% since 100% represents the WHOLE product getting taxed, jeans in this case.
Multiply:
$52.41*106%= 55.5546 (BEFORE ROUNDED)
FINAL ANSWER: $55.55

Alternative way:
$52.41 * 6%= $3.14 (add this tax value, $3.14, to cost of jeans)
$52.41+$3.14= $55.55

2.)
Before tax: $20,833
Tax: $1375

Since part/whole results in a percentage, this concept will be applied. The part in this problem is 1375 & the whole is 20,833.

1375/20,833= 0.0660011
0.0660011 * 100 (to convert percentage to whole number) = about 6.6%

FINAL ANSWER: SALES TAX RATE IS 6.6%
Check (Optional)
Add tax to car to find the after tax value: $1375+$20,833= $22,208
Check using percentage
$20,833*106.6%= 22,207.978
To nearest whole number = $22,208
So answer is right

3.)
Original Price (before discount) = $84
Discount percentage= 8.33%
Value of discount= ?
Final price= ?

In the alternative solving method of problem 1, the tax value was added to the cost of the product. In this case, the tax value will be subtracted since it’s getting discounted.
$84*8.33%= 6.9972 (about $7 is the discount; subtract this tax value from item)

$84-$7= $77
FINAL ANSWERS: Discount is $7 and the sale price is $77.

4.)
Cost before tip: $77.48
Tip: 15%
Math Tip: Add 100% to 15% since 100% represents the WHOLE product getting taxed, jeans in this case.
Multiply:
$77.48*115%= 89.102 (BEFORE ROUNDED)
FINAL ANSWER: $81.10 for total bill

Alternative way:
$77.48 * 15%= $11.62 (add this tax value, $11.62, to cost of the bill)
$77.48+$11.62= $81.1 —> $81.10 for the total bill

5.)
I=PRT
I= interest earned after T years, P= principal value of money borrowed or invested, R= annual rate of interest, T= length of time you borrowed or invested

I= ?
P= $3,707
R= 12%
T= 2.5 years (convert 30 months to units in years. There are 12 months in a year so, 30/12= 2.5)
Now, plug in values.
I= ($3,707)(12%)(2.5)
I= 1112.1 (add a zero, since this is working with money)

FINAL ANSWER: the simple interest is $1,112.10

Hope this helped!
User Shulamit
by
6.6k points