menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
If Frosty's Freeze sells 9 ounces of ice cream for $4.95, what is the cost per ounce of the ice cream?????
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
If Frosty's Freeze sells 9 ounces of ice cream for $4.95, what is the cost per ounce of the ice cream?????
asked
Aug 15, 2024
45.9k
views
5
votes
If Frosty's Freeze sells 9 ounces of ice cream for $4.95, what is the cost per ounce of the ice cream?????
Mathematics
high-school
Egerardus
asked
by
Egerardus
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer is $.55 per ounce
Step by step
9 Oz for $4.95
To find out how much per ounce, divide
4.95/9 = .55 per ounce
Debanjan
answered
Aug 19, 2024
by
Debanjan
9.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 2, 2024
200k
views
What is the subject of sentence 1? a) Frosty's leaving b) 90° N, 0º c) Frosty's over d) Where all lines of longitude meet
Imnosov
asked
Dec 2, 2024
by
Imnosov
7.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
200k
views
asked
Mar 22, 2024
112k
views
Frosty's Farming Company purchases 52,000 starters that it installs in its standard line of farm tractors from a supplier for the price of $8.25 per unit. The company now has idle capacity that could be
David Guo
asked
Mar 22, 2024
by
David Guo
7.9k
points
Business
high-school
1
answer
2
votes
112k
views
asked
Jun 6, 2024
54.4k
views
Frosty plays basketball in a snowman league. His team won five of their first 9 games this season. There are 54 games in the season. How many games would Frosty's team be expected to win at this rate?
Mese
asked
Jun 6, 2024
by
Mese
7.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
54.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org