45.9k views
5 votes
If Frosty's Freeze sells 9 ounces of ice cream for $4.95, what is the cost per ounce of the ice cream?????

User Egerardus
by
7.4k points

1 Answer

5 votes
Answer is $.55 per ounce

Step by step

9 Oz for $4.95

To find out how much per ounce, divide
4.95/9 = .55 per ounce
User Debanjan
by
8.6k points