79.4k views
1 vote
Gigi spent 8.25 for 18 stamps if the rate is the same how much would it cost for her to buy 10 stamps .

User Jlabedo
by
7.4k points

1 Answer

4 votes

Answer: $4.60 for 10 stamps

Step-by-step explanation: To find the unit rate, you have to divide the cost ($8.25) by the number of stamps (18) since you are figuring out the cost. $8.25/18=$0.458333333333, but you have to round it because it is money so it would be $0.46 per stamp. To find the cost of 10 stamps, you have to do $0.46x10=$4.60 (since there are 10 stamps).

User Cuber
by
7.5k points