Answer: 14 loaves of bread.
Explanation:
For every 9 customers, 2 loaves of bread are made.
63 divided by 9 is 7.
Then, multiply your quotient (7) by 2, because that's the number of bread to be made.
So, that's your answer. 14 loaves of bread.
Answer:
14 loafs
9 customers = 2 loafs
18 customers = 4 loafs
63 customers= 14 loafs
So 63/9 = 7
Total groups of 9 for 63 customers are 7. Each group needs 2 loves.
Thus the number of loaves needed to prepare by the chef for 63 customers is 14.
7.9m questions
10.5m answers