64.2k views
4 votes
What is the empirical formula for a
compound that contains 0.126 mol CI
and 0.44 mol O?

User Admiral
by
6.6k points

2 Answers

4 votes

Answer:

In Explanation

Step-by-step explanation:

The empirical formula of a compound is the simplest whole-number ratio of atoms in a molecule. To find the empirical formula of a compound that contains 0.126 mol CI and 0.44 mol O, we can divide the number of moles of each element by the smallest number of moles among all the elements present. This will give us the simplest ratio of atoms in the compound.

First, we can divide the number of moles of CI by the number of moles of O:

CI/O = 0.126 mol / 0.44 mol = 0.2857

This means that for every atom of oxygen, there are 0.2857 atoms of chlorine.

To simplify this ratio, we can multiply both sides of the equation by the smallest whole number which will make the ratio a whole number. In this case, we can multiply by 4, so the ratio becomes:

CI/O = 4*0.2857 = 1.1428

So the simplified ratio of atoms in the compound is 1 atom of chlorine for every 1 atom of oxygen. The empirical formula is ClO

User Mark McKenna
by
7.0k points
1 vote

Answer:

Cl2O7

Step-by-step explanation:

Didn't round ratio.

User JSharm
by
7.4k points