75.0k views
0 votes
Which drink is a better deal? Explain how you know: 2 liters $2.54 0.353 liters each can $2.73

2 Answers

1 vote

Answer:

To determine which drink is a better deal, we need to compare the cost per liter of each option.

Option 1: 2 liters for $2.54

Cost per liter = $2.54 ÷ 2 = $1.27 per liter

Option 2: 0.353 liters per can for $2.73

First, we need to convert the volume to liters:

0.353 liters/can × (1 can/0.353 liters) = 1 liter/can

So, each can contains 1 liter of the drink.

Cost per liter = $2.73 ÷ 1 liter = $2.73 per liter

Comparing the cost per liter of each option, we can see that Option 1 is the better deal, as it costs only $1.27 per liter compared to $2.73 per liter for Option 2. This means that Option 1 provides more value for money and is a more cost-effective choice. Therefore, if we are comparing the two options solely based on cost, we should choose the 2-liter bottle for $2.54.

User Dagmara
by
7.7k points
6 votes

Answer:

2 Liters $2.54??

Explanation:

0.353 Liters one can = $2.73

$2.73 > $2.54

0.353L < 2L

User Cenderze
by
7.6k points