178k views
4 votes
A 9 foot roll of aluminum foil cost $5.76 what is the price per yard

2 Answers

7 votes

Answer: The price per yard is $1.92

Step-by-step explanation: Let's put yards instead of feet to make the equation simpler. 9 feet is equivalent to 3 yards, so the equation becomes 3 yards=$5.76. We want to find the cost of 1 yard, though, so we divide both sides of the equation by 3, leaving us with 1 yard of aluminum foil costing $1.92

User Justhecuke
by
7.7k points
5 votes

Answer:

Given: 9 foot roll for 5.76, 3 feet = 1 yard

So what I would do is divide 5.76 by 3 since 3x3 is 9, this would give you the price for 3 feet, or 1 yard

5.75/3 = 1.92

So the answer is 1.92$ per yard

User Arhak
by
6.7k points